Miliony ludzi codziennie korzystają z Internetu, w tym ci, którzy większość czasu spędzają w mediach społecznościowych. Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale nie wszyscy z tych użytkowników mogą łatwo przeglądać obrazy lub czytać tekst. Osoby niedowidzące często polegają na funkcjach ułatwień dostępu, które niestety czasami nie istnieją lub są niestety bezużyteczne na niektórych platformach.
Jednym z największych winowajców jest skromny, naturalny obraz, który wymaga pewnej ilości wzroku, aby poczuć się dobrze. W idealnym świecie wszystkie obrazy w sieci mogłyby zawierać opisy tekstowe dla wszystkich, ale nie wszystkie platformy mogą łatwo dodać ten rodzaj tekstu. Media społecznościowe są notorycznie złe w tego rodzaju funkcjach ułatwień dostępu, ale Twitter w końcu podejmuje duże kroki, aby uczynić swoją platformę bardziej dostępną dla wszystkich, w tym dla tych, którzy nie mogą zobaczyć, co jest na ich osi czasu. ALT
, co oznacza „tekst alternatywny”, istnieje od początku istnienia sieci; jest to sposób na użycie fragmentu tekstu do opisania obrazu i służy głównie jako symbol zastępczy na wypadek, gdyby obraz się nie wczytał lub Twoja przeglądarka w ogóle nie obsługuje wyświetlania obrazu . Ta funkcja w końcu stała się podstawową funkcją ułatwień dostępu, której czytniki ekranu używały do werbalnego opisywania obrazów użytkownikom niedowidzącym.
Chociaż najlepszą praktyką jest zapewnienie ALT dla obrazów przesyłanych do witryny internetowej lub sieci społecznościowej, nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy platforma nie zapewnia od razu funkcji tej możliwości. Na dzień dzisiejszy Twitter wprowadza dwa znaczące ulepszenia w tym zakresie, zaczynając od plakietki „ALT” widocznej w rogu obrazu z opisem tekstowym. Kliknij lub naciśnij tę plakietkę, aby wyświetlić wyskakujące okienko z opisem, którego mogą używać czytniki ekranu, lub po prostu podać dodatkowe informacje o obrazie.
Gdzie dodać opis do zdjęć na Twitterze
Twitter ułatwia również dodawanie opisów do zdjęć. Chociaż w 2016 roku można było dodać opisowy tekst na Twitterze, łatwo było przeoczyć tę funkcję. Teraz na urządzeniach mobilnych dostępny jest dobrze widoczny przycisk „Dodaj opis” i znaczek „ALT”, aby wyróżnić tę prostą, ale bardzo przydatną czynność.
Co ciekawe, do opisu obrazu możesz dodać do 1000 znaków tekstowych, czyli więcej niż możesz opublikować na zwykłym tweecie. Nietrudno sobie wyobrazić, że niektórzy użytkownicy wykorzystują tę swobodę do obejścia limitu 280 znaków platformy, ale wiedzą, do czego służy ALT. Nikt nie chce słuchać 1000-znakowego utworu muzycznego, który ma niewiele wspólnego z przedstawionym obrazem, zwłaszcza gdy jest wypowiadany na głos przez czytnik ekranu.